Nasze produkty

Krajowy System e-Faktury w postaci obligatoryjnej – przesunięcie terminu wdrożenia

Krajowy System e-Faktury w postaci obligatoryjnej – przesunięcie terminu wdrożenia

Krajowy System e-Faktury w postaci obligatoryjnej nie wejdzie w życie 1 lipca 2024 r., jak to pierwotnie zapowiadano. Co dalej z KSeF? Czy Ministerstwo Finansów zrezygnuje z planów wdrożenia obowiązkowego korzystania z systemu do e-fakturowania?

KSeF przesunięty. Co dalej z systemem?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to nowoczesna platforma cyfrowa, która została stworzona przez Ministerstwo Finansów w celu ułatwienia i usprawnienia procesu wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną. Celem wdrożenia obligatoryjnego KSeF jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa i przejrzystości obrotu gospodarczego, zmniejszenie kosztów i biurokracji, a także poprawa jakości i szybkości przeprowadzanych kontroli podatkowych. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, korzystanie z platformy KSeF miało stać się obowiązkowe dla wszystkich czynnych podatników VAT od 1 lipca 2024 r., co oznaczałoby konieczność rejestracji w systemie i wystawiania faktur w formacie elektronicznym. Jednak 19 stycznia 2024 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że termin ten zostanie przesunięty, ponieważ system KSeF wykazuje liczne błędy. Resort zapowiedział, że zleci przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego, który ma na celu zdiagnozowanie i usunięcie usterki platformy. Przewiduje się, że nowa data obowiązkowego korzystania z KSeF będzie znana na przełomie kwietnia i maja 2024 r. W międzyczasie, system KSeF pozostaje dostępny w formie dobrowolnej dla podatników, którzy chcą skorzystać z benefitów płynących z e-fakturowania.

Przesunięcie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF nie oznacza jednak, że przedsiębiorcy mogą zignorować opisywane rozwiązanie. Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF. Faktury ustrukturyzowane wystawiane przy użyciu systemu KSeF są traktowane na równi z fakturami tradycyjnymi, zapewniają bezpieczeństwo, oszczędność czasu i pieniędzy, a także ułatwiają kontrolę podatkową.

Program do KSeF – jak wybrać najlepszy?

Aby skorzystać z KSeF, przedsiębiorcy muszą mieć odpowiednie oprogramowanie do wystawiania i odbierania e-faktur. Na rynku istnieje wiele aplikacji do e-fakturowania, ale nie wszystkie są zintegrowane z KSeF. Zdarza się także, że nie spełniają one wymagań technicznych i/lub prawnych.

Wybór programu do obsługi KSeF jest ważną decyzją, która wpłynie na funkcjonowanie firmy w zakresie fakturowania elektronicznego. Nie należy więc podejmować jej pochopnie, lecz dokładnie przeanalizować dostępne opcje i porównać je pod względem kilku kryteriów.

Po pierwsze, program do KSeF musi być zgodny ze standardem opracowanym przez Ministerstwo Finansów, który określa format i strukturę elektronicznej faktury ustrukturyzowanej. Po drugie, aplikacja musi umożliwiać nie tylko wystawianie, ale także odbieranie e-Faktur z KSeF, jak również ich przechowywanie, wyszukiwanie i eksportowanie. Po trzecie, program do KSeF powinien być zintegrowany z innymi systemami księgowymi i ERP, które są używane w firmie (aby zapewnić sprawną wymianę danych i automatyzację procesów). Po czwarte, program powinien być łatwy w obsłudze, intuicyjny i elastyczny, aby dostosować się do potrzeb i preferencji użytkowników. I wreszcie po piąte, opisywane rozwiązanie powinno zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony danych, a także spełniać wymagania prawne i podatkowe. Ważne również, aby oferowało ono atrakcyjną cenę i warunki współpracy, w tym wsparcie techniczne i aktualizacje. Wybierając program do KSeF, warto skorzystać z bezpłatnych wersji testowych, aby sprawdzić, czy dany program spełnia oczekiwania i potrzeby firmy.

Program do KSeF? Tylko od Simply Mobile Plus!

Program do KSeF od Simply Mobile Plus to aplikacja, która została zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur. Dzięki wspomnianemu narzędziu nie tylko pobierzesz i przetworzysz dane z dowolnie wskazanych źródeł, ale także uzyskasz pełną kontrolę nad całym procesem wysyłki. Z łatwością zweryfikujesz poprawność kolejnych kroków, zyskasz możliwość podglądu danych, wykonasz ich eksport do Ms Excel, wygenerujesz dokument w oczekiwanym formacie XML i prześlesz go na wskazany portal wraz z pobraniem statusu wysyłki oraz UPO. Aplikacja do KSeF od Simply Mobile Plus rejestruje każdy krok procesu przygotowania deklaracji/raportu i zapewnia pełną archiwizację danych wraz z historią dokonywanych zmian.

Program do KSeF od Simply Mobile Plus to nie tylko narzędzie do obsługi Krajowego Systemu e-Faktur, ale także kompleksowe rozwiązanie do zarządzania pracą w firmie. Dzięki nadmienionej aplikacji możesz zdefiniować i kontrolować dowolne procesy biznesowe, takie jak obieg faktur, oferty sprzedaży, delegacje, umowy, projekty czy serwis. Możesz również współpracować ze swoim zespołem, wymieniać się informacjami i plikami, śledzić postępy i cele, automatyzować powtarzalne czynności, generować raporty i analizować KPI. Program do KSeF od Simply Mobile Plus to intuicyjna i elastyczna aplikacja, która dostosowuje się do Twoich potrzeb i pozwala Ci oszczędzać czas i pieniądze.

Jeśli chcesz być przygotowany na obowiązkowy KSeF i jednocześnie poprawić efektywność swojej firmy, nie zwlekaj i zapytaj o program od Simply Mobile Plus. To najlepszy wybór dla Twojego biznesu.

Dziękujemy za wiadomość! Skontaktujemy się najszybciej jak to możliwe.